Прокол шини може стати для автомобіліста неприємним та несподіваним. Якщо у вас немає запасного колеса або можливості самостійно замінити гуму, залишається лише звернутися до послуг мобільного шиномонтажу або викликати евакуатор. Однак існує рішення, яке дозволяє такого не допустити – це шини Runflat. Ця гума спеціально призначена для того, щоб автомобіль міг продовжувати рух навіть при спущеному колесі. Вона сконструйована таким чином, щоб витримати вагу транспортного засобу навіть за умови втрати тиску.
При проколі замість того, щоб відразу ж спуститися, ранфлет гума зберігає свою форму і продовжує функціонувати. Шини RunFlat – це зручний вибір для водіїв, які не хочуть витрачати час на вирішення проблеми в дорозі. За статистикою, 12% всіх авто у світі оснащені саме цими покришками, а, наприклад, для Chevrolet Corvette, Mini Cooper та Porsche Panamera вони йдуть у базовій комплектації.
Маркування шин RunFlat у різних виробників
Ідея збереження мобільності при пошкодженні шини не належить певному шинному концерну, її впроваджують у вироби багато виробників, використовуючи різні маркування для позначення своїх RunFlat-продуктів. Так наприклад:
- Японська компанія Bridgestone є одним із лідерів у виробництві коліс з технологією RunFlat і маркує такі шини буквами RFT, це розшифровується як “RunFlat Technology”;
- Німецький концерн Continental, також відомий своєю гумою Run Flat, позначає її як SSR (Self-Supporting Runflat);
- Goodyear – це один із найбільших виробників шин у світі, що представляє свою технологію безпрокольної гуми під найменуванням Run On Flat;
- Фінська компанія Nokian Tyres також створює безпрокольні шини та маркує їх дуже лаконічно: Run Flat;
- Найбільший світовий шинний концерн Michelin використовує позначення ZP (Zero Pressure) для Run Flat гуми;
- Компанія Данлоп для шин RunFlat використовує маркування DSST, що розшифровується як “Dunlop Self-Supporting Technology”;
- Goodyear пропонує Run Flat гуму під маркуванням EMT, що означає Extended Mobility Tyre (шина зі збільшеною мобільністю);
- Південнокорейська компанія Ханкук використовує маркування HRS, що розшифровується як “Hankook Runflat System”.
Run Flat – особливості технології
Термін Runflat, що буквально означає “їзда на спущеному колесі”, використовується для позначення відразу декількох типів шин, створених за різними технологіями. Деякі з них мають конструкцію, що самогерметизується та дозволяє в буквальному сенсі самостійно відновлюватися. Пропонуємо детально ознайомитись з особливостями кожного з різновидів технологій Runflat.
Посилена боковина
Базова та найбільш поширена технологія Runflat. Ці шини мають міцну і жорстку бічну поверхню, що, по-перше, може запобігти пошкодженню, а по-друге, навіть якщо така шина буде проколота або порізана, на ній можна їздити з нормальною швидкістю (до 80 км/год) і на значну відстань (до 100 км).
Однак важливо відзначити, що якщо пошкоджена несуча бічна частина, то такий захист стає марним. Незважаючи на цей потенційний мінус, саме автошини з посиленою боковиною залишаються популярними з моменту появи в 1992 році і до сьогодні.
Самогерметизація
Є найпростішим серед усіх рішень у галузі гуми RunFlat. Це технологія передбачає використання спеціального герметика, що допомагає залатати прокол зсередини. Герметик вивільняється і надходить у область ушкодження. Потім він вступає в контакт з повітрям і закладає отвір, запобігаючи виходу повітря і дозволяючи шині підтримувати необхідний для подальшого руху тиск.
Більшість таких шин здатні герметизувати проколи шириною до 4,7 мм, що відповідає розміру отвору, що виникає при наїзді на цвях. Крім того, такі автошини відносно недорогі і можуть використовуватися в різних умовах.
Рішення ефективно, коли прокол відбувається у центрі протектора, проте у разі пошкодження боковини, герметик не повністю закриє його. Крім того, якщо тиск у покришці низький, самогерметизація не працюватиме належним чином, на відміну від класичних шин Run Flat з посиленням.
Основна перевага шин, що герметизуються, полягає в тому, що їх можна без проблем використовувати поряд зі звичайними. За своєю конструкцією вони схожі на стандартні шини і мають аналогічний діапазон зносу. Найчастіше покришки, що самогерметизуються, випускають Continental і Pirelli.
Шини з опорними кільцями
Існує ще один тип технології Run Flat – це рішення, при якому захист здійснюється за допомогою спеціального PAX-кільця на обід. Така конструкція дозволяє проколоті гумі не просідати і не руйнуватися, оскільки вона спирається на кільце.
Транспортний засіб здатний проїхати на таких покришках до 320 км. без значної втрати швидкості. Однак ця конструкція також має мінуси. Гума з опорними кільцями коштує дорого, для її експлуатації потрібні спеціальні литі диски, а встановлення та заміна потребують спеціального обладнання та відвідування спеціалізованого сервісного центру.
Умови експлуатації автомобільних шин RunFlat
Шини RunFlat – це гума, призначена тільки для використання на авто з встановленою системою контролю тиску, такою як TPMS, RDC або RPA та підсистеми курсової стійкості, наприклад ESP. Без цих систем водій, швидше за все, не помітить втрати тиску та продовжить рух, оскільки поведінка ранфлету у нормальному та проколотому стані майже ідентична.
Шини RunFlat можуть бути встановлені на стандартний обід. Відстань та швидкість, на яких можна їздити без тиску в шині, залежать від виробника та моделі, але загалом швидкість не повинна перевищувати 80 км/год, а відстань становить від 50 до 200 км.
Run Flat – плюси та мінуси
Шини ранфлет – це такі переваги:
- Безпека у разі проколу. На відміну від традиційних шин, вони зберігають керованість, запобігаючи різкому занесенню авто при пошкодженні;
- Шини RunFlat навіть за нульового тиску забезпечують запас ходу в середньому від 50 до 150 км залежно від маси авто, моделі гуми, дорожнього покриття та швидкості. Це особливо практично в ситуаціях, коли є небезпека застрягти у віддалених районах чи екстремальних погодних умовах. На ранфлетах ви дістанетеся до шиномонтажної майстерні, не чекаючи евакуатора, заощадите час і зможете уникнути можливих незручностей;
- Зимові умови можуть бути особливо складними для водіїв, якщо зіткнулися з пошкодженням покришки. Шини RunFlat – це порятунок у таких ситуаціях. Така гума забезпечує необхідну мобільність для безпечного маневрування та зниження ризику аварії або втрати керування на засніженій дорозі;
- З RunFlat водієві більше не потрібно возити із собою запаску або займатися заміною шини на узбіччі. Це заощаджує час та сили, особливо в ситуаціях, коли знайти найближчий шиномонтажний центр важко.
Однак, важливо враховувати і мінуси RunFlat:
- Значна вага та висока вартість. Гума ранфлет, як правило, важча за звичайну за рахунок більш жорсткої боковини. Це може негативно вплинути на комфорт і динаміку автомобіля, а також збільшити навантаження на елементи підвіски. Крім того, шини RunFlat коштують дорого, а це є критичним недоліком для економних водіїв;
- Неможливість ремонту. На відміну від звичайних покришок, шини RunFlat не підлягають ремонту, навіть якщо вони на перший погляд знаходяться в ідеальному стані. Це означає, що у разі проколу шини RunFlat її доведеться замінити, а не ремонтувати, а це – додаткові витрати;
- Шини RunFlat вимагають наявності на авто систем контролю тиску, інакше водій просто не дізнається про прокол;
- Підвищена жорсткість ранфлетів робить їзду менш плавною. Нерівності дороги та вибоїни відчуваються сильніше;
- За статистикою, власникам шин RunFlat частіше доводиться замінювати автомобільне взуття, оскільки воно має тенденцію до більш швидкого зношування;
- Через збільшення маси колеса посилюється опір коченню, що призводить до зростання витрат на бензозаправці.
Чому шиномонтаж гуми Run Flat дорожчий?
Шини RunFlat дорожчі в установці через кілька факторів. Хоча їх можна поставити на стандартні диски, щільна боковина значно ускладнює монтаж на обід. Техніки шиномонтажу повинні виявити більше навичок та обережності, щоб не пошкодити такі шини. Також для заміни шин Run Flat часто потрібне спеціалізоване обладнання, яке не є стандартним у більшості шиномонтажних майстерень. Придбання та обслуговування цього обладнання відбивається на ціні послуги.
Висновок
Вибираючи шини Run Flat, ви можете бути впевнені в тому, що зможете уникнути неприємностей та незручностей, пов'язаних зі спущеним колесом. Хоча у них є свої плюси та мінуси, не можна заперечувати загальну перевагу – додаткову безпеку. Тому наступного разу, коли ви перевзуватимете своє авто, розгляньте можливість придбання безпрокольної гуми.