Як підібрати шини

Коли йдеться про вибір шин, на перший погляд може здатися, що завдання досить просте. Однак навіть досвідчені водії нерідко стикаються з труднощами при ухваленні рішення. Адже від вибору типу автомобільного взуття залежать важливі аспекти водіння, включаючи тягу, керованість, паливну економічність і надійне зчеплення. У цій статті ми розповімо, на що слід звертати увагу та як правильно вибрати шини.

Як підібрати гуму за видом транспорту

Перший фактор, який необхідно враховувати під час пошуку шини – тип транспортного засобу. Тут можливі варіанти:

  • Для легкових автомобілів. Найбільш поширений тип, який маркується наступним чином: 225/75 R15 102T. Кожна цифра та буква позначає конкретні характеристики гуми, про які ми поговоримо у статті далі;
  • Для позашляховиків та SUV. Мають яскраво виражений малюнок протектора для прохідності бездоріжжям, демонструють потужне зчеплення на пересіченій місцевості;
  • Для фургонів та комерційного транспорту. Характеризуються збільшеною вантажопідйомністю та простим протекторним дизайном. Розраховані на великі навантаження і мають гарну зносостійкість. Однак через нюанси конструкції у них може знижуватися керованість та гальмівні можливості. Маркування такої гуми зазвичай містить латинську літеру, наприклад, 215/60 R17C.

Існують також шини для спецтехніки, вантажівок та автобусів та ще одна група – мотошини, призначені для оптимальних тягово-зчіпних властивостей під час руху на двох колесах.

Як підібрати розмір шин для авто

Якщо ви не знаєте, як вибрати розмір шин, зверніться до посібника з експлуатації авто. У ньому вже міститься інформація про діаметр, ширину та профіль відповідних шин, проте варто зазначити, що зберігається певна свобода вибору та варіативність у рамках допусків, визначених виробником вашої машини.

Ширина профілю

Вибір ширини шини багато в чому залежить від пори року. Вузькі комплекти рекомендуються для зимового керування. За рахунок скорочення розміру контактної плями збільшується питомий тиск, що дозволяє підвищити стійкість, покращити зчеплення та скоротити гальмівний шлях на слизькому дорожньому полотні.

Широкі колеса підходять для літніх доріг, особливо для сухих шосе. Вони дають переваги при гальмуванні, розгоні, та русі бездоріжжям. Однак також збільшують навантаження на підвіску, витрату палива та ризик аквапланування на мокрій дорозі. Вузькі моделі краще для міської їзди і невеликих авто, а ширші комплекти – для динамічного водіння і високопродуктивних авто.

На більшість автомобілів ставлять шини з однаковою шириною, але для деяких спортивних автомобілів преміального сегмента потрібно буде підібрати різношироку гуму – широку для задньої осі і більш вузьку – для передньої.

Висота профілю

Автомобільні шини поділяються на дві категорії залежно від співвідношення їх висоти та ширини: низькопрофільні та високопрофільні/повнопрофільні. Далі розглянемо їх основні особливості:

  • Низькопрофільні шини з висотою до 60% від ширини характеризуються жорсткістю та призначені для швидкісного руху по рівних та якісних трасах. Однак вони не так ефективно поглинають удари від вибоїн та купин і через ці особливості, як правило, мають менший термін служби;
  • Колеса з високим профілем (60% і вище від ширини) – це м'якіші автошини, оптимальні для переміщення по неякісних дорогах. Дозволяють пом'якшити ударну дію при наїзді на перешкоди. Вони також незамінні при їзді глибокими сніговими коліями, оскільки збільшують дорожній просвіт і не дозволяють днищу машини стикатися з нерівностями.

Зазначимо, що хоча колеса з високим профілем загалом краще підходять для зимового водіння, не слід робити вибір на користь дуже завищених покришок. Для більшості марок авто можна встановлювати шини, які на один розмір більші за стандартні.

Важливо, що ширша гума матиме більшу фактичну висоту боковини при рівному відсотковому значенні. Наприклад, серед двох модифікацій – 175/65 та 215/65, шина із шириною 215 мм буде вищою.

Посадковий діаметр

При виборі шин необхідно стежити, щоб діаметр нової покришки збігався з діаметром обода колеса. У деяких випадках допускається відхилення лише в діапазоні +/-1 дюйм. Якщо підібрати шину меншого діаметра, ніж стандартна модель, це призведе до збільшення навантаження на елементи підвіски.

Індекс навантаження

Під індексом вантажопідйомності (навантаження) гуми розуміють максимальну вагу, яку вона може безпечно витримати в процесі експлуатації. Він представлений у вигляді числового значення та зазвичай вказується виробником шини. Наприклад, індекс 111 означає, що покришка може витримати максимальну вагу 1090 кг.

Як підібрати шини за індексом навантаження? Тут важливо враховувати дозволену максимальну масу транспортного засобу. Вона не повинна бути вищою за індекс навантаження, помножений на 4. Такий розрахунок дозволяє переконатися, що гума витримає і власну вагу авто, і будь-який додатковий вантаж.

Індекс швидкості

Цей параметр вказує на показання спідометра, при яких шина збереже експлуатаційні властивості. Він представлений буквеним позначенням, наприклад, H – до 210 км/год, V – до 240 км/год чи W – до 270 км/год. Важливо переконатися, що це значення відповідає максимальній швидкості вашого автомобіля.

Протектор

Малюнок протектора – це один із основних аспектів при доборі шин. Він впливає на зчеплення, а отже – на рівень безпеки та комфорт водіння. Саме протекторний дизайн надає гумі ключових характеристик і визначає, чи підходить вона для певних умов експлуатації.

Види протектора:

  • Симетричний. Тут розрізняють спрямований та неспрямований. Перший характеризується тим, що вісь його симетрії проходить через центральну площину обертання, а сам дизайн нагадує форму "ялинки". Такі шини забезпечують акустичний комфорт та відрізняються хорошими тягово-зчіпними властивостями на мокрих дорогах. У ненаправлених симетричних моделей симетрія проходить відносно радіальної поверхні. Такий дизайн може мати вигляд двох різноспрямованих "ялинок" або бути позбавленим явної спрямованості;
  • Асиметричний. Є комбінованою конфігурацією, де кожна сторона має свій дизайн. Зовнішня область забезпечує потужне зчеплення з асфальтом, тоді як внутрішня розрахована на їзду по брудним дорогам або засніженому дорожньому полотну. Такі модифікації вважаються найбільш продуктивними, але їхня вартість зазвичай досить висока.

Сезонність

Для кожного з сезонів року необхідне своє автомобільне взуття – зимове та літнє. Як альтернатива зимовим колесам в умовах європейської зими також можуть використовуватися всесезонні комплекти.

Як правильно підібрати літню гуму

Комплекти літніх коліс спеціально розроблені для температури від +5°C і вище. Вони мають досить гладкий малюнок і ідеально підходять для швидкої їзди у спекотну погоду. Літня гума не плавиться на гарячому асфальті, самостійно охолоджується та твердіє, забезпечуючи оптимальні ходові якості.

При виборі тут варто звернути увагу на кілька аспектів. Один із них – це ступінь жорсткості. Менш жорсткі шини для літа зберігають контакт із будь-якою дорогою та покращують розгін. Однак вони можуть не впоратися зі складними маневрами та високими швидкостями. Гума з підвищеною жорсткістю, у свою чергу, підходить для маневрування на швидкості та динамічної їзди, але рівень зчеплення тут зазвичай нижчий у порівнянні з м'якими моделями.

Як підібрати зимову гуму на авто

Зимові шини призначені для експлуатації за температури нижче -5 °C. Вони мають глибокий і часто навіть агресивний протектор. У холодну погоду зимова гума не "дубіє", оскільки її компаунд містить спеціальні добавки для збереження еластичності та підвищення щільності контакту з дорожньою поверхнею.

Як підібрати зимові шини? Важливо враховувати характер доріг, на яких ви їздитимете. Розбиті заміські траси та урбаністичні асфальтовані шосе висувають різні вимоги до шин. Якщо передбачаються поїздки переважно містом, де дороги обробляються реагентами, немає необхідності переплачувати за колеса з потужним протектором, посиленою ламелізацією та інші особливостями, призначеними для суворих умов.

Шипована зимова гума

Шини із шипами демонструють надійне зчеплення зі слизькою поверхнею. Металеві вставки в гумі допомагають машині не збитися з курсу і скоротити час гальмування на обледенілих ділянках. Існують також варіанти із спеціальними отворами для шипів (так звані моделі "під шип").

При використанні шипованих шин важливо дотримуватись правил безпеки і встановлювати їх на всі чотири колеса, а не тільки на провідну вісь. Автошини з шипами, як правило, дорожчі за нешиповані, а їх переваги при русі асфальтом губляться.

Висновок

Якщо до кінця нашої статті, у вас ще залишилися питання щодо того, як підібрати шини на авто, радимо звернутися до фахівця шинного центру. Він візьме до уваги такі фактори, як ваші уподобання у водінні, місцевість, по якій ви зазвичай пересувається, а також технічні характеристики вашого автомобіля. Проконсультувавшись із експертами, ви зможете прийняти виважене рішення та підібрати ідеальні колеса на вашу машину.