Коли міняти гуму

Регулярна заміна шин відповідно до сезону - це запорука безпечного та економічного водіння. У зв'язку з цим, перед кожним автомобілістом-початківцем постає питання - коли краще міняти гуму? За якої температури за вікном найкраще переходити на літні колеса, а коли перевзуватися в зимове автомобільне взуття? Наша стаття допоможе розібратися в тому, коли потрібно міняти літню і зимову гуму, щоб ваша їзда була комфортною і безпечною за будь-якої погоди.

Коли міняти гуму на зимову

Суворих правил або певної дати, коли обов'язково потрібно ставити зимову гуму немає, але експерти зазвичай рекомендують змінити автомобільне взуття на комплект для холодної пори року, коли середньодобова температура опускається нижче +7°C. За такої температури літні автошини починають втрачати свою еластичність і зчіпні властивості з дорогою істотно погіршуються.

Слід враховувати індивідуальні умови експлуатації та регіональні особливості:

  • Якщо водій регулярно використовує автомобіль в умовах раннього ранку, пізнього вечора і ночі, заміна на зимову гуму має бути виконана раніше. Річ у тім, що наприкінці вересня - на початку жовтня, температура вдень досить висока, а вночі може опускатися до 0°C або навіть нижче;
  • Якщо говорити про регіональні особливості, то, наприклад, у північних областях України перші заморозки і холод починаються раніше, тому рекомендується готуватися до зміни гуми завчасно. У більш південних регіонах можна відкласти заміну аж до листопада.

Чи потрібно міняти гуму на зимову заздалегідь?

Питання про те, коли варто переходити на зимові шини, викликає різні думки серед водіїв. Серед українських автомобілістів є ті, хто вважає за краще дотримуватися календаря і "перевзувається" вже у вересні, не чекаючи різкого похолодання, і такий підхід має певні переваги:

  • Коли ви вже перевзулися, негода не застане вас зненацька. Ви можете бути впевнені, що автомобіль забезпечить надійне зчеплення з дорогою навіть на слизьких ділянках. Немає необхідності переживати про те, як будете добиратися до місця призначення, коли погода стає непередбачуваною;
  • Економія часу і грошей. Ранній перехід на зимовий комплект дозволить уникнути довгих черг і переплат за шиномонтаж. На початку зими багато автовласників стикаються з необхідністю перевзуватися одночасно, і сервісні центри можуть бути перевантажені роботою. Якщо ставити колеса заздалегідь, можна заощадити час і фінанси;
  • Адаптація до суворих умов. Коли ви встановлюєте зимові покришки на початку осені, у вас є більше часу звикнути до поведінки автомобіля на них і перебудувати свій стиль водіння. Це особливо актуально для новачків, яким може знадобитися час, щоб "пристосуватися" до нового комплекту коліс.

Інші водії мають протилежну точку зору, заперечивши, що в теплу погоду зимові колеса дуже сильно зношуються і перевзуватися заздалегідь - це занадто затратно. Однак, якщо у вас невеликі пробіги і період експлуатації в теплому міжсезоння буде обмежений кількома тижнями, то це не принесе шинам особливо великої шкоди. Значне зношування зимової гуми відбувається при температурах вище +20°C, які в жовтні зустрічаються не так часто.

Висновки: рішення переходити на зимову гуму якомога раніше виправдане з практичної точки зору. Цей підхід забезпечує безпеку, економить час і гроші, а також дає можливість підготуватися до суворих умов і освоїти керування автомобілем на новій гумі. Невеликий період експлуатації зимових шин у теплу погоду не стане серйозною проблемою за умови правильної експлуатації автомобіля.

Чому не варто їздити на літній гумі взимку

Літні автошини призначені для використання за теплих погодних умов, а їхні характеристики оптимізовані для хорошого зчеплення на гарячому асфальті та під час дощу. Їхній компаунд і протектор створено для оптимальної продуктивності виключно за плюсових температур.

Взимку ж стовпчик термометра падає нижче нуля, а дороги покриваються снігом і льодом. У таких умовах літня гума стає менш еластичною і жорсткою, що призводить до зниження адгезії з дорогою. Це може значно погіршити керованість автомобіля і збільшити ризик ДТП.

Коли міняти гуму на літню

Закінчення зимового періоду з мінусовими температурами і заморозками - слушна нагода для того, щоб міняти гуму на літню. Зимові шини в теплу погоду, як ми вже зазначали, зношуються швидше, а також втрачають свої переваги і властивості. Багато українських автовласників обирають початок березня для шиномонтажу на літо. Однак, варто враховувати, що літні колеса ефективно працюють при температурі вище +5°C. Якщо погодні умови перебувають під загрозою заморозків і ожеледиці, то навіть у квітні краще не поспішати із заміною.

Оптимальною стратегією буде дочекатися середини або кінця березня, а потім оцінити прогнози на подальший період. Коли температура стабільно вище +5-7°C, можна безпечно змінювати зимову гуму на літню.

Чому не можна їздити на зимових шинах влітку

Використання зимової гуми влітку неприпустимо, оскільки вона виготовляється з м'якого компаунда з малюнком протектора, адаптованим під суворі умови. Це спеціальні характеристики, які гарантують хорошу керованість, стійкість і зчеплення на слизьких і засніжених покриттях. Однак, у спекотну пору року це може призвести до небезпечного водіння асфальтованими дорогами. Зимова гума нагрівається швидше і, через більш м'який компаунд, стає менш стабільною, підвищується ризик аварій. Ми наполегливо рекомендуємо не ставити під загрозу свою безпеку і завжди замінювати шини своєчасно.