Термін придатності шин

Термін придатності гуми – це загальний період часу з дати виготовлення до моменту, коли вона не може бути використана безпечно. Важливо відзначити, що цей параметр змінюється в залежності від якості доріг, маси автомобіля та манери їзди. Серед виробників немає єдиної думки щодо цього питання. Одні вважають, що їх шини придатні для використання протягом 6 років, інші – що до 10 років. У цій статті детально розглянемо всі нюанси визначення терміну придатності гуми та продовження періоду її експлуатації.

Термін придатності зимової та літньої гуми

Термін придатності літніх та зимових шин відрізняється через використання різних технологій компаунду та не однакових умов експлуатації. Літня гума жорсткіша, але піддається більш інтенсивному зносу, особливо при агресивному водінні на гарячому асфальті. Зимові колеса, у свою чергу, не мають таких інтенсивних навантажень, проте виготовляються з більш м'якого компаунду, що впливає на знос.

Термін придатності зимової гуми

Зазвичай виробники встановлюють термін придатності нових зимових шин 7 років чи близько 60 000 км. пробігу. Однак, щоб "прокатати" весь цей період, потрібно дотримуватись певних умов:

  • Комплект повинен бути куплений свіжим, а не таким, що довгий час пролежав на складі;
  • Слід врахувати, що при агресивній експлуатації, наприклад, при частих гальмуваннях і різких стартах, а також за температури вище +8 градусів Цельсія на сухому асфальті шини зношуватимуться швидше;
  • У разі шипованих шин по зледенілих та засніжених дорогах рекомендується рухатися на низьких швидкостях;
  • Зберігати зимову гуму потрібно в сухому, затемненому та прохолодному приміщенні.

Термін придатності літніх шин

Термін придатності літніх автопокришок може сильно змінюватись в залежності від стилю їзди. Наприклад, різкі агресивні прискорення значно скорочують термін придатності нової гуми. Погано накачані шини також можуть призвести до надмірного зношування та скорочення періоду безпечної експлуатації. Певну роль у довговічності грає і компаунд. Деякі гумові суміші мають підвищену зносостійкість і забезпечують уповільнений знос. Загалом середній термін служби літніх шин при неагресивній експлуатації становить приблизно 50 000 км або 6 років.

Рік та тиждень виробництва шини у її маркуванні

Для визначення дати випуску шини слід подивитися на її боковину. На бічній стінці нанесений код DOT, де останні 4 цифри матимуть овальну форму. Саме тут закодовано дату випуску. Наприклад, якщо ви бачите маркування "1922", то перші 2 цифри позначають порядковий номер тижня року, коли шини були випущені (19-й тиждень), а останні – рік випуску (2022). Інший приклад: маркування "4208" означає, що автогума зійшла з конвеєра заводу на 42-му тижні 2008 року.

На деяких моделях також можна побачити символ ZR. Він означає, що колеса рекомендовані для використання на високошвидкісних автомобілях, максимальна швидкість яких перевищує 240 км/год. Такі шини можна використовувати не більше 6 років.

Що впливає на термін придатності покришок

Термін придатності гуми залежить від наступних факторів:

  • Зберігання поза періодом експлуатації. Колеса слід зберігати у правильному положенні, в сухому прохолодному місці, далеко від ультрафіолету та штучних джерел тепла. Недотримання цих правил призводить до значного скорочення терміну служби шини;
  • Умови експлуатації. Інтенсивний процес старіння гуми відбувається у процесі її використання. Деформаційні навантаження, вплив хімічних реагентів та температур сприяють зношуванню та зменшенню терміну придатності гуми на авто. У свою чергу, технічне обслуговування, що включає грамотне накачування, ротацію та вирівнювання, допоможе продовжити термін придатності покришок;
  • Вік шин. Згодом гумова суміш може руйнуватися навіть якщо колеса не використовувалися. Тому купувати шини, що пролежали понад 6 років на складі з тижня їхнього випуску, не рекомендується.

Чому не можна їздити зі старою гумою

Вкрай важливо уникати їзди на "лисих" покришках. За законом України глибина протектора літньої гуми має становити не менше 1,6 мм, а зимової – не менше 4 мм. Недотримання цих умов може призвести до таких негативних наслідків як зниження ефективності руху на мокрій дорозі, підвищення ризику аквапланування, зменшення ефективності гальмування, а також ймовірність пошкодження покришки. Небезпечно використовувати авто, взуте в стару гуму, на високих швидкостях або з великими навантаженнями. Крім того, зношене зимове автомобільне взуття швидко втрачає еластичність на морозі.

Як визначити, що шини зношені

Термін придатності автошин визначається двома параметрами: датою виготовлення та глибиною протекторної доріжки. Заміна повинна проводитись при перевищенні допустимих значень хоча б одного з цих критеріїв. З датою випуску ми вже розібралися, тепер поговоримо про найбільш помітну ознаку необхідності заміни – значне зношування протектора.

Якщо ви помітили, що протекторна доріжка зносилася настільки, що майже зрівнялася з поверхнею самої шини, це явна ознака того, що комплект потребує заміни. Зношений протектор може значно погіршити тягу та зчеплення, підвищуючи ризик занесення та втрати контролю над керуванням.

Залишкова глибина протектора

Як ми вже зазначали, для літніх шин легкових авто допускається зношування 1,6 мм. Під час досягнення цього рівня гума для літа підлягає заміні. Зимова гума має більш глибокий малюнок для забезпечення кращого зчеплення з дорогою в холодну погоду. Допустимий знос шин для зими становить 4 мм. Якщо у вас немає спеціального інструменту для вимірювання глибини протекторного малюнка, наприклад штангенциркуля, можна скористатися лінійкою. Просто виміряйте глибину і порівняйте її з рекомендованою. Деякі виробники оснащують свої шини індикаторами зношування або укладають спеціальний кольоровий шар. Якщо ви бачите такі кольорові індикатори – значить настав час купити нову гуму.

Термін експлуатації за заявою виробника

Незважаючи на наявність досить конкретних критеріїв, питання про термін придатності автомобільних шин все ще є дискусійним, і думки шинних концернів тут розходяться. Одні компанії стверджують, що термін придатності коліс не може становити 5 років, інші дотримуються іншої точки зору. Щоб отримати повніше уявлення, ми провели аналіз інформації про термін придатності шин найбільших брендів, розміщену на їх офіційних інтернет-сайтах.

Michelin

Компанія Michelin – один з провідних світових шинних брендів, активно проводить інформаційну кампанію, спрямовану на розвінчання міфу про те, що шини – це виріб, що швидко псується. У таких країнах, як Німеччина та Південна Корея, були проведені випробування, які доводять, що гума Мішлен практично не псується з часом.

Результати випробувань показали, що фактично немає суттєвої різниці між новими шинами та тими, які просто пролежали на складі 3 роки. У ході випробувань перевірялися швидкісні характеристики, опір коченню, зчеплення на мокрій та сухій дорозі. Цікаво, що шини, зроблені рік тому, мали подібні характеристики з аналогічними моделями, що пролежали на складах десять років.

У Michelin підкреслюють, що вік гуми не такий важливий, як її реальний термін служби, який починається з моменту встановлення на колесо. Саме в цей період автошини піддаються впливу факторів, які можуть знизити їхню продуктивність.

Continental

Максимальний термін придатності автомобільних шин Continental становить 5 років зберігання (з моменту виготовлення до моменту продажу) та 5 років експлуатації. Це означає, що протягом цього періоду автогума не піддаватиметься суттєвій деградації або втраті балансу. Тобто, Continental встановлює загальний термін придатності своїх шин (включаючи запасні) у 10 років.

Nokian

За офіційними даними виробника термін придатності шин Нокіан становить від 6 до 10 років. Це означає, що покришки розраховані на збереження оптимальних експлуатаційних характеристик та безпеки протягом цього терміну. У цей період виробник бере на себе відповідальність за якість, надаючи гарантійне обслуговування.

Чи можна купувати шини, випущені кілька років тому

Провідні бренди в середньому рекомендують замінювати шини приблизно після 6 років експлуатації та 5 років зберігання. Однак важливо відзначити, що автогума від надійної торгової марки, якій виповнилося 6 років, не обов'язково є непридатною для використання. Якщо умови зберігання були відповідними, її ходові якості істотно не постраждають.

Рекомендації спеціалістів

Поради щодо продовження терміну придатності шин для автомобіля:

  • Перевіряйте тиск у шинах кожні 2-3 тижні. Завищені чи занижені показники призведуть до прискореного зношування гуми;
  • Різні осі автомобіля піддаються різним ступеням навантаження, тому рекомендується міняти колеса місцями кожні 5-10 тис. км. пробігу;
  • Регулярно балансуйте колеса. Якщо резина зношується з різних боків нерівномірно, можливо, необхідно провести регулювання розвалу-сходження;
  • Не перевантажуйте автомобіль. Перевищення рекомендованої маси авто може скоротити термін служби шин;
  • Зберігайте гуму поза сезоном правильно. Підтримуйте температурний режим без різких коливань, забезпечте низький рівень вологості, не допускайте вигинів, перевантажень та встановлення шин на нерівні поверхні;
  • Намагайтеся уникати агресивного водіння, оскільки воно створює зайве навантаження і може призвести до передчасного зношування.

Висновок

На закінчення слід зазначити, що для забезпечення оптимальних експлуатаційних характеристик та безпеки на дорозі важливо правильно зберігати автошини, утримувати їх у належному стані та замінювати при закінченні терміну придатності або помітному зношуванні. Думки про точний термін придатності шин розходяться, тому дбайте про автомобільне взуття, і період його служби буде збільшений до максимуму.